Gdzie pani jest, Katalin Varga?

31 07 2011

Katalin Vargę poznajemy gdy jej mąż odkrywa jej największą, najbardziej skrywaną tajemnicę. Katalin wraz z synem muszą opuścić dom.

Wiele minut filmu minie nim ta wiejska kobieta w chustce stanie się uosobieniem zemsty i ofiarą. To kobieta fatalna, choć w sposób odległy od literackiej tradycji.

Katalin Varga to jeden z tych filmów, w których mówi się niewiele. Bohaterowie umieszczeni w rozległych plenerach przemawiają ruchem, gestem, nerwem. Lubię takie filmy, a ten podziałał na mnie prawdziwie hipnotycznie

Jego wielką siłą jest przedstawiony świat - z jednej strony pełen niewinnej przyrody, z drugiej dzikiej brutalności ludzi, którzy pozbawieni skrupułów walczą o swoje - o to, co mają najcenniejsze - o swój honor.

Katalin Varga to film, w który się wierzy, bo łatwo nam uwierzyć w zwierzęce prawa rządzące dziką prowincją Europy, zapadłą wsią i lasem. Ta sama historia przeniesiona do wielkiego miasta Zachodu wyda nam się pewnie mniej wiarygodna. Zresztą byłby to raczej dynamiczny thriller. Ta sama historia w Warszawie? Możliwe, choć wolimy o tym nie myśleć. Czy słusznie?

Nie sposób pisać dalej nie zdradzając tego, co powinno zaskakiwać. Kończę w tym punkcie i polecam wszystkim bez wyjątku.


W.AW - WydawnictwoAW

Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>