Powstaje film

7 07 2011

Ale nie tak od razu. Najpierw rodzi się pomysł. Skąd? Nie mam pojęcia. Wraz z pomysłem, albo zaraz po nim, niczym łożysko, narodzić musi się pewność, że to warto zrobić. Pewność, a nawet bezczelne przekonanie, że ktoś to przecież obejrzy, ba!, że powinien to obejrzeć! To piękna i bardzo kontrowersyjna chwila, ale od niej właśnie zależy, czy film powstanie i czy będzie kochany jak dziecko. (A tylko filmy kochane jak dzieci odnoszą sukcesy).

Po tych pięknych narodzinach (czy może lepiej - poczęciu) następuje ciąża, a potem poród. Poród trwa bardzo długo, dłużej niż ciąża. Boli. Ma chwile piękne, kiedy skurcz na chwilę ustępuje, kiedy mąż (operator albo producent) oddycha w tym samym tempie, kiedy twórca jest częścią wspólnoty. Więcej jednak jest chwil niedobrych - brzydkich myśli, cierpienia, zwątpienia, zniechęcenia… Dopiero potem rodzi się film.

Nigdy nie reżyserowałam filmu, ale mniej więcej tak to sobie wyobrażam. Przyglądam się ostatnio powstającym filmom. Są na bardzo różnym etapie rozwoju. Jedne rodzą się jakby szybciej, inne wolniej, ale nic nie jest przesądzone. Wszystkie przychodzą na świat w męczarniach. Jak ludzie. I podobnie jak ludzie jedne robią karierę, a inne nie.

Co decyduje? Znajomości, powiązania, konotacje, PR, trochę szczęścia i tylko w pewnym (bardzo różnym) stopniu wartość (jakże niemierzalna!). Nie chodzi tu o pesymizm, ale o to, że nawet bardzo dobre filmy przepadają niezauważone i nawet średnie filmy zdobywają nagrody.

Nikt nie musi czuć się winny bo też to nie jest czyjaś wina. Tak działa świat ludzi i świat filmów, który ludzie tworzą. Nie zmienię go. Gram więc według jego zasad, prezentuję to, co powstaje, daję darmowy PR nienarodzonym filmowym dzieciakom. Oczywiście tym, które znam i tym, które mi się spodobają. Otwieram jednak furtkę. Jeśli wiesz o ciekawym nienarodzonym jeszcze filmie - czekam na wieści! Może i o nim przeczytacie na Kino/Obserwacjach.


W.AW - WydawnictwoAW

Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>