Black and White czyli animacja w Muzeum

19 08 2011

Black and White, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Black and White, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Do 18 września w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej potrwa wystawa Black and White. Polecam ją serdecznie tym z Was, którzy podobnie jak ja lubią animację.

Filmy prezentowane na wystawie są specyficzne, tak jak wyjątkowa jest cała wystawa - ostra, radykalna, obrazoburcza, agresywna, hardkorowa - to tylko niektóre z określeń, których można użyć. Oczywiście są też inne - inspirująca, pierwsza, ciekawa, mówiąca o czymś.

Wszystkie prace, również prezentowane animacje odnoszą się do współczesności. Do kondycji człowieka. Do pomieszania wartości. Do zagubienia. Do patologii.
Czyje filmy są prezentowane?

Przede wszystkim - polski mistrz animacji, Piotr Dumała. Twórca wielu uznanych filmów animowanych, wielu przy użyciu wyjątkowej, autorskiej techniki. Na wystawie prezentowany jest Czarny Kapturek z 1983 roku. Ten film, podobnie jak kilka innych prezentowany jest w MSN na dużym ekranie, nie na małym telewizorku, co często zdarza się w galeriach sztuki. Tym bardziej polecam wycieczkę, zwłaszcza, że wstęp do MSN jest zawsze wolny.

Kolejny twórca, którego animację można zobaczyć na wystawie to Philippe Grammaticopoulos, który animacje tworzy komputerowo. Próbkę jego stylu zobaczycie tu:

Na tym nie koniec. Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentuje też filmy Phila Mulloya i Sebastiana Diaz Moralesa. W sumie przed różnymi ekranami można spokojnie spędzić godzinę. Zachęcam!

Dobrą okazją do wizyty będzie być może spotkanie zatytułowane “Politycznie niepoprawna animcja”. Odbędzie się 12 września, a gośćmi będą Jakub Majmurek, Marek Serafiński, Daniel Szczechura, Jerzy Kalina i Piotr Dumała.

Polecam też miłośnikom filmu zapoznawanie się z programami muzeów i galerii. Coraz więcej w nich filmów. I nie mam na myśli wideoinstalacji i dziwnych impresji często niezrozumiałych dla filmożerców. Coraz częściej świat wielkiej sztuki przyjmuje film do swojego kręgu i zaprasza go do swoich sal wystawowych. Ogląda się tam wprawdzie zupełnie inaczej niż w kinie, ale czy gorzej? Oceńcie sami.

O wystawie Black and White


W.AW - WydawnictwoAW

Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>